Full-text resources of PSJD and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl
Preferences help
enabled [disable] Abstract
Number of results

Results found: 3

Number of results on page
first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  guz krtani
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Chłoniak strefy brzeżnej krtani należy do grupy wolno rosnących, nie-Hodgkinowskich chłoniaków wywodzących się z limfocytów typu B. Umiejscowienie tego nowotworu w krtani zdarza się niezwykle rzadko. Pierwszy raz chłoniak strefy brzeżnej krtani został opisany w 1990 roku [2], a od tego czasu w literaturze zostało opisanych mniej niż 50 przypadków tego nowotworu [1]. W pracy opisujemy przypadek 66-letniej kobiety przyjętej w kwietniu 2012 roku na oddział otorynolaryngologiczny w Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju w celu wykonania biopsji guza krtani. Pacjentka skarżyła się na chrypkę od 2 lat i narastającą duszność. Historia wskazywała również na nawracające epizody zapalenia krtani i tchawicy. Histopatologiczna ocena wycinka pobranego z krtani wykazała chłoniaka strefy brzeżnej. Pacjentka została skierowana na oddział hematologiczny, gdzie otrzymała leczenie chemioterapeutyczne, które zakończyło się całkowitą remisją. Biopsja wykonana w kwietniu 2012 roku na naszym oddziale była już trzecią z kolei biopsją zmiany. W 2010 roku na innym klinicznym oddziale otorynolaryngologicznym w Polsce zmiana była poddawana histopatologicznej ewaluacji dwukrotnie. Wynik badania w obu wcześniejszych przypadkach wskazywał na zmianę zapalną, za każdym razem wskazywano również jednak na trudność oceny materiału. Opis przypadku, który prezentujemy, wskazuje na problemy diagnostyczne w rozpoznawaniu chłoniaka strefy brzeżnej w obrębie krtani.
PL
W pracy autorzy opisali przypadek 60-letniej kobiety z onkocytarnym torbielakogruczolakiem krtani. Jedynym symptomem zgłaszanym przez pacjentkę była chrypka. Kobieta została poddana mikrochirurgii krtani, w której przy pomocy lasera CO2 usunięto guz. Przedstawiono patogenezę oraz metody leczenia.
3
Publication available in full text mode
Content available

Manifestacja sarkoidozy na szyi

88%
PL
Sarkoidoza jest chorobą układową o nieznanej etiologii. Charakteryzuje się powstawaniem ziarniniaków, które nie ulegają martwicy. Typowe dla sarkoidozy zmiany zapalne mogą wystąpić w każdym narządzie, ale najczęściej zajmują węzły chłonne i płuca. Bardzo rzadką lokalizacją sarkoidozy są narządy w rejonie głowy i szyi. Opisywane przypadki dotyczą węzłów chłonnych, ślinianek, krtani, zatok. Analizie poddano dwa przypadki sarkoidozy gruczołów ślinowych (podżuchwowego i przyusznego), dwa przypadki sarkoidozy krtani i jeden przypadek z zajęciem węzłów chłonnych szyi. Pacjenci – 4 kobiety i 1 mężczyzna w wieku 26–76 lat – zostali skierowani do kliniki z podejrzeniem nowotworu ślinianki lub krtani oraz limfadenopatią szyjną. Jedna pacjentka miała rozpoznaną wcześniej sarkoidozę płucną. Badania diagnostyczne wykonane przedoperacyjnie u pozostałych chorych (ultrasonografia, biopsja, RTG klatki piersiowej) nie nasunęły podejrzenia sarkoidozy we wstępnej ocenie. Resekcja chirurgiczna zmienionych tkanek i badanie histopatologiczne potwierdziły rozpoznanie sarkoidozy pozapłucnej. Tylko u jednej chorej, u której występowało zajęcie ślinianki podżuchwowej, na podstawie tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej potwierdzono współistnienie zmian w miąższu płuc.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.