Full-text resources of PSJD and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl
Preferences help
enabled [disable] Abstract
Number of results

Results found: 3

Number of results on page
first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

Search:
in the keywords:  druk 3D
help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
EN
Metody szybkiego prototypowania wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Od kilku lat zauważa się zainteresowanie tymi technologiami również w medycynie, protety-ce i inżynierii tkankowej oraz biomedycznej. Tak szerokie zastosowanie metod szyb-kiego prototypowania związane jest ze względnie niską ceną wytworzenia rzeczywi-stego modelu 3D oraz szybkością procesu. W medycynie rekonstrukcyjnej i implan-tacyjnej ceni się je głównie za możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do powszechnie stosowanych metod zalicza się stereolitografię, laserowe spie-kanie proszków, osadzanie stopionego materiału i druk 3D. Artykuł zawiera przegląd metod szybkiego prototypowania w odniesieniu do za-stosowań w nowoczesnej medycynie, implantologii i inżynierii tkankowej, której pro-dukty (rusztowania tkankowe) umożliwiają regenerację uszkodzonej tkanki pacjen-ta lub całego narządu. Dodatkowo przedstawiono grupy materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem polimerów i biomateriałów polimerowych, które stosuje się z suk-cesem w wyżej wymienionych aplikacjach.
PL
Postęp technologiczny, dostępność, jak i powszechne stosowanie badań obrazowych powoli, aczkolwiek konsekwentnie, prowadzą do zmiany ich dotychczasowego charakteru w diagnostyce i planowaniu leczenia z dodatkowych na podstawowe, szczególnie w trudnych przypadkach, wymagających postępowania zabiegowego. Przedstawienie badania angiografii CT za pomocą iluzji „Ducha Pepper’a” w porównaniu do wydruku trójwymiarowego oraz obecnego sposobu prezentacji wyników miało na celu pokazanie zasadności poszukiwania i wdrażania nowych technologii w diagnostyce i przy planowaniu operacji. Wytworzony przez nas obraz, mimo bycia dalekim od ideału i będącym zaledwie iluzją hologramu, był bardziej przemawiający i szczegółowy dla chirurgów w porównaniu do wydrukowanego modelu 3D czy standardowej prezentacji badania angiografii CT w programie Osirix. Chcąc zmienić dotychczasowe metody prezentacji badań obrazowych, warto sięgnąć po najnowsze osiągnięcia technologiczne, a spośród dostępnych na szczególną uwagę zasługują rozwiązania oparte na wirtualnej lub mieszanej rzeczywistości.
EN
Currently, 3D printing in medicine does not comprise only prostheses or implants, but also medical modelling and surgical planning. The future of 3D printing is printing combined with tissue bioengineering (bioprinting). Scaffolds made in 3D technology containing living cells are a step to creating tissues and organs. Three-dimensional printing in surgery is now considered the future of reconstructive and regenerative medicine. Head and neck surgery also benefits from advances in 3D printing. In this article, we will describe some of the possibilities offered by 3D printing in the aspect of education, training, and printed prostheses for the needs of head and neck surgery.
PL
Obecnie druk 3D w medycynie oznacza nie tylko protezy czy implanty, ale także modelowanie medyczne i planowanie chirurgiczne. Przyszłością będzie druk 3D połączony z bioinżynierią tkankową (bioprinting). Rusztowania wykonane w technologii 3D zawierające żywe komórki są krokiem do tworzenia tkanek i narządów. Druk trójwymiarowy w chirurgii uważany jest obecnie za przyszłość medycyny rekonstrukcyjnej i regeneracyjnej, a z dokonań na tym polu korzysta także chirurgia głowy i szyi. W prezentowanym artykule opiszemy niektóre możliwości, jakie daje druk 3D w aspekcie edukacji, szkoleń oraz drukowanych protez na potrzeby chirurgii głowy i szyi.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.