Full-text resources of PSJD and other databases are now available in the new Library of Science.
Visit https://bibliotekanauki.pl
Preferences help
enabled [disable] Abstract
Number of results

Results found: 2

Number of results on page
first rewind previous Page / 1 next fast forward last

Search results

help Sort By:

help Limit search:
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
PL
Angiogeneza to proces tworzenia nowych naczyń z tych już istniejących. Znanych jest szereg czynników zarówno proangiogennych jak i antyangiogennych, a proporcja pomiędzy ich ekspresją decyduje o nasilaniu lub hamowaniu angiogenezy. Kaskada krzepnięcia fizjologicznie jest aktywowana wskutek urazu lub przerwania ciągłości tkanek, jednak patologiczne procesy prozakrzepowe są wywołane również przez zapalenie. Postulowane jest, że infekcje wirusowe mogą mieć działanie prozakrzepowe i mogą nasilać angiogenezę. W tym artykule przedstawiono podsumowanie ostatnich doniesień o wpływie wirusów oddechowych na angiogenezę i krzepnięcie na przykładach zakażeń HRV i SARS-CoV-2
EN
In this article there is included the summary of Global Initiative for Asthma recommendation (GINA), which is based on full report published in June 2019. It is considered that those changes are the most crucial ones since 30 years, because medication that has been recommended over 50 years inhaled short-acting β2-mimetic (SABA) is no longer advised as reliever. Now it is recommended to use budesonid and formoterol combined, which is inhaled glycokorticosteroid and long-acting β2-mimetic (LABA). In the following part changes in recommendations for sever asthma are described.
PL
W tym artykule jest zawarte podsumowanie zmian w zaleceniach Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) opracowane na podstawie pełnego raportu, który został opublikowany w czerwcu 2019 roku. Uważa się, że zmiany te są najważniejszymi od 30 lat, ponieważ lek zalecany od ponad 50 lat, czyli krótko działający β2-mimetyk wziewny (SABA) nie jest już rekomendowany jako lek doraźny. Obecnie zalecane jest stosowanie połączenia budezonidu z formoterolem, czyli wziewnego glikokortykosteroidu z długo działającym β2-mimetykiem wziewnym. W dalszej części opisane są zmiany w zaleceniach w astmie ciężkiej.
first rewind previous Page / 1 next fast forward last
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.