Celem badań było ustalenie roli poczucia kontroli sytuacji w wyznaczaniu konstruktywnej (zadanie) i destruktywnej (agresja, unik, uległość) strategii radzenia sobie młodzieży dorastającej w sytuacji konfliktu społecznego. W badaniach posłużono się Kwestionariuszem do Badania Poczucia Kontroli (KBPK) G. Krasowicz, A. Kurzyp-Wojnarskiej i Kwestionariuszem do badania strategii radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego (KSMK) D. Boreckiej-Biernat. Badania empiryczne przeprowadzono w szkołach gimnazjalnych. Objęły one 893 adolescentów (468 dziewcząt i 425 chłopców) w wieku 13–15 lat. W świetle przeprowadzonych badań stwierdzono, że silniejsze przekonanie o własnych możliwościach kontrolowania pozytywnych i/lub negatywnych następstw zdarzeń sprzyja nasileniu zadaniowej strategii radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego. Badania wskazują, że młodzież stosująca w sytuacji konfliktu społecznego strategie destruktywne jest w miarę jednorodna w zakresie przekonania o braku realnego wpływu na pozytywne i/lub negatywne rezultaty własnych działań.
Celem podjętych badań było ustalenie mediacyjnej roli strategii radzenia sobie ze stwardnieniem rozsianym w relacji między poznawczą oceną choroby a pozytywnymi skutkami traumy, które w literaturze określa się mianem potraumatycznego wzrostu. W badaniu wzięło udział 105 osób chorujących na stwardnienie rozsiane, z tego większość (75,2%) stanowiły kobiety. Wiek osób mieścił się w granicach 18-76 lat (M = 43,01; SD = 13,84). Do oceny percepcji choroby wykorzystano Skalę Oceny Własnej Choroby, do pomiaru potraumatycznego wzrostu – Inwentarz Potraumatycznego Rozwoju, a radzenie sobie z chorobą oceniano za pomocą Skali Przystosowania Psychicznego do Choroby – Mini-MAC. Uzyskane wyniki wskazały, że osoby zmagające się ze stwardnieniem rozsianym wykazują średnie nasilenie wzrostu po traumie. Dwie spośród czterech analizowanych strategii radzenia sobie, tj. zaabsorbowanie lękowe oraz bezradność/beznadziejność pełniły funkcję mediatorów w relacji między poznawczą oceną choroby w kategoriach przeszkody/straty, krzywdy oraz wartości a potraumatycznym wzrostem. Uzyskane wyniki potwierdzają znaczenie zarówno poznawczej oceny własnej choroby, jak i podejmowanych strategii radzenia sobie w procesie występowania pozytywnych zmian potraumatycznych.
Współczesne rodziny narażone są na liczne sytuacje kryzysowe związane z funkcjonowaniem w poszczególnych rolach i realizacją zadań rozwojowych przez ich członków. Sposoby radzenia sobie z trudnościami wydają się być ściśle związane z potencjałem do wykorzystania posiadanego zasobu (Liberska, Matuszewska, 2006). Prężność, rozumiana tu jako potencjał do prezentowania zaradności przez użycie dostępnych wewnętrznych i zewnętrznych zasobów w odpowiedzi na zmiany kontekstu i zmiany rozwojowe (Pooley, Cohen, 2010), jest zdaniem autorek niniejszego projektu czynnikiem decydującym o wyborze konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami przez obojga partnerów w relacji intymnej. W konsekwencji decyduje ona pośrednio o jakości związku, w którym partnerzy z owymi trudnościami muszą się mierzyć. W ramach realizowanych badań dokonano diagnozy jakości funkcjonowania w związku na wymiarach konfliktów, postrzeganego wsparcia i zaangażowania w relację. Badaniami objęto 70 par w różnych fazach rozwoju rodziny (średnia wieku 29 lat). Do badań użyto Inwentarza jakości Związku w polskiej adaptacji Suwalskiej-Barancewicz, Liberskiej i Izdebskiego (2015), Skali Osobistej Adaptacyjności w adaptacji Maliny oraz Inwentarza do Pomiaru Radzenia Sobie ze Stresem Mini-COPE w adaptacji Juczyńskiego i Ogińskiej-Bulik (2009). Badania wskazują na znaczenie prężności i strategii radzenia sobie w sytuacji trudnej dla jakości związku partnerów na wszystkich trzech wymiarach.
Niniejszy artykuł podejmuje problem postrzeganego poczucia bezpieczeństwa przez młodych dorosłych w obliczu współczesnych zagrożeń w świecie, na przykładzie wojny w Ukrainie. Prezentuje wyniki badania dotyczącego strategii radzenia sobie oraz poczucia bezpieczeństwa w oparciu o indywidualną wrażliwość, bazując na koncepcji wysokiej wrażliwości Elaine Aron. W badaniu wzięło udział 314 osób, w wieku od 19 do 25 lat. Wśród badanych największy odsetek stanowili studenci oraz mieszkańcy dużych miast. Respondentów przypisano do grup niskiej (33), średniej (94) oraz wysokiej wrażliwości (187). Zastosowano metody kwestionariuszowe w celu oceny indywidualnej wrażliwości, strategii radzenia sobie ze stresem, poczucia bezpieczeństwa oraz poziomu stresu w kontekście współczesnych zagrożeń wśród uczestników. Wyniki sugerują, że osoby o wysokiej wrażliwości mogą doświadczać większej podatności na współczesne zagrożenia. Zaobserwowano różnice w strategiach radzenia sobie i poziomach stresu w zależności od grupy wrażliwości, co wskazuje na znaczenie mechanizmów radzenia na postrzegane poczucie bezpieczeństwa. Badanie podkreśla konieczność dalszych badań nad indywidualną wrażliwością oraz sugeruje dostosowane interwencje w celu poprawy dobrostanu, w szczególności osób wysoko wrażliwych.
EN
This article refers to the perceived safety of young adults amid contemporary threats, exemplified by the war in Ukraine. It explores coping strategies and the sense of safety based on individual sensitivity, grounded in Elaine’s Aron concept of high sensitivity. The study involved 314 individuals aged 19 to 25, predominantly students and urban residents. Participants were categorized into low (33), medium (94), and high sensitivity (187) groups. Various scales were used to assess individual sensitivity, coping strategies and sense of safety and stress experiences related to contemporary threats among participants. Results suggest highly sensitive individuals may experience greater vulnerability to contemporary threats. Variances in coping strategies and stress levels were observed among sensitivity groups, highlighting the impact of coping mechanisms on perceived safety. The study emphasizes the necessity for further research on individual sensitivity and suggests tailored interventions to enhance well-being, particularly for highly sensitive individuals.
JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page.