PL
Cel: Celem naszego badania była ocena wyników leczenia w przypadku pokrycia stentgraftem tętnicy biodrowej wewnętrznej w postępowaniu w tętniakach aorty brzusznej i tętnic biodrowych zaopatrywanych metodą wewnątrznaczyniową.
Materiały i metody: Łącznie 93 pacjentów z tętniakami aorty brzusznej i tętnic biodrowych, wymagających okluzji jednej lub dwóch tętnic biodrowych wewnętrznych, było leczonych metodą wewnątrznaczyniową w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń od stycznia 2013 do marca 2017 r. Pacjentów włączano do badania w sposób ciągły. Wszystkie przeprowadzane zabiegi miały charakter planowy.
Wyniki: Łącznie 93 pacjentów z tętniakami aorty brzusznej i tętnic biodrowych wymagało zabiegów jedno- lub obustronnych. Sześciu pacjentów wyłączono z badania, ponieważ nie zgłosili się na wizyty kontrolne. Do obecnego badania włączono 87 pacjentów (80 mężczyzn; średnia wieku 71,9 [7,9] lat, zakres 54–88), u 30 pacjentów przeprowadzono zabieg jednostronny, a u 57 pacjentów przeprowadzono zabieg obustronny. W przypadku 8 zabiegów (5,55%, n = 7) doszło do przecieku typu II, który ustąpił w trakcie obserwacji i nie wymagał interwencji chirurgicznej. W przypadku 10 zabiegów (6,94%, n = 10) wystąpił przeciek typu Ib, z czego 8 pacjentów wymagało ponownej interwencji chirurgicznej pod postacią przedłużenia stentgraftu. W przypadku 12 zabiegów (8,33%, n = 9) doszło do zakrzepicy tętnicy biodrowej wewnętrznej.
Wnioski: Pokrycie stentgraftem tętnicy biodrowej wewnętrznej okazało się być bezpiecznym zabiegiem, ale wciąż pozostaje ryzyko przecieku typu II. Mimo że w naszym badaniu w przypadku 5,55% (n = 7) zabiegów wystąpił przeciek typu II, żaden z nich nie wymagał interwencji chirurgicznej.