PL
Wstęp: Podjęcie tematu postępowania w przypadku przyjęcia pacjenta pediatrycznego z urazem głowy do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) dla dorosłych jest istotne, gdyż urazy głowy stanowią najczęstszą przyczynę zgonów lub trwałego uszkodzenia ciała w populacji pediatrycznej. Brak doświadczenia w postępowaniu z nieletnim pacjentem, a także brak znajomości różnic anatomicznych i fizjologicznych w porównaniu z osobą dorosłą, sprawiają, że konieczne jest wprowadzenie prostych algorytmów ułatwiających podejmowanie decyzji.
Cel: W niniejszej pracy przedstawiono główne problemy, jakie może napotkać lekarz SOR dla dorosłych przy przyjęciu pacjenta pediatrycznego z urazem głowy. Artykuł porusza też zalecane metody postępowania w przypadku poszczególnych rodzajów urazu czaszkowo-mózgowego.
Materiał i metody: Praca zakłada omówienie zalecanego postępowania w przypadku urazu głowy u pacjenta pediatrycznego leczonego przez zespół z ograniczonym doświadczeniem w tej dziedzinie na podstawie przeglądu literatury – dostępnych badań i publikacji z ostatnich 15 lat, a także własnych doświadczeń ośrodka.
Wnioski: W przypadku pacjentów pediatrycznych z urazem głowy, zaopatrywanych w SOR, niezbędne jest wypracowania schematu badania pacjenta ze zwróceniem uwagi na szczególne różnice anatomiczne i fizjologiczne wynikające z wieku. Konieczne jest też wprowadzenie algorytmu pozwalającego na rozsądne stosowanie diagnostyki obrazowej u pacjentów w wieku pediatrycznym (algorytmy CHALICE, CATCH i PECARN) – zwłaszcza na ograniczenie wykonywania badania tomografii komputerowej (TK) w tej populacji.