PL
Wprowadzenie: Proktokolektomia odtwórcza z zespoleniem zbiornika z jelita krętego z odbytem (IPAA) jest zabiegiem pozwalającym na odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego po resekcji jelita grubego i odbytnicy. Do najczęstszych schorzeń wymagających tego typu resekcji należą: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i rodzinna polipowatość gruczolakowata.
Cel: Celem pracy było określenie skuteczności IPAA w leczeniu operacyjnym pediatrycznej grupy wiekowej.
Materiał i metody: Materiał badawczy zebrano na podstawie dokumentacji medycznej 21 pacjentów poddanych proktokolektomii w Klinice Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 2000–2021.
Wyniki: Spośród 21 chorych 11 dzieci zostało zakwalifikowanych do proktokolektomii z powodu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (UC), 6 z powodu rodzinnej polipowatości gruczolakowatej (FAP), 3 z powodu choroby Hirschsprunga (HD) i jedno dziecko z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna (CD). Wczesne powikłania u leczonych pacjentów obejmowały rozejście się rany pooperacyjnej, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz nieszczelność zespolenia. Powikłania późne obejmowały zapalenie zbiornika jelitowego, zwężenie ileostomii, zwężenie miejsca zespolenia i brudzenie. Jakość życia została oceniona średnio na 9–10 punktów przez 16 pacjentów w skali 1–10.
Wnioski: IPAA jest sprawdzoną metodą rekonstrukcji w pediatrycznej grupie wiekowej u pacjentów wymagających wykonania proktokolektomii. Powikłania są częste, najczęściej związane z chorobą podstawową i stanem klinicznym pacjentów. Pomimo możliwych powikłań, pacjenci wysoko oceniają swoją jakość życia. Każda kwalifikacja do zabiegu powinna być przeprowadzona w zespole wielodyscyplinarnym.