PL
Wstęp: Pediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2 (PIMS-TS) jest nową jednostką chorobową, której pierwsze przypadki zaobserwowano wiosną 2020 roku. Dotyczy dzieci, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (ang. severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) oraz pacjentów po bezpośrednim kontakcie z chorym na COVID-19 (ang. coronavirus disease 2019). Choroba ma charakter wieloukładowy, cechuje się szerokim spektrum objawów i rozwojem uogólnionego stanu zapalnego. Jednymi z licznych objawów mogą być silne dolegliwości bólowe brzucha.
Cel: Celem pracy była analiza pacjentów leczonych w Klinice Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu, u których zespół PIMS-TS imitował ostrą chirurgiczną chorobę brzuszną. Przeprowadzono również przegląd dostępnego piśmiennictwa.
Materiał i metody: Materiał do badań zebrano na podstawie dokumentacji medycznej chorych leczonych w Klinice Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu od marca 2020 do lutego 2021 r.
Wyniki: W tym okresie siedmiu pacjentów spełniało kryteria PIMS-TS; do leczenia operacyjnego zakwalifikowano trójkę dzieci. Tylko u jednego pacjenta śródoperacyjnie stwierdzono ostrą chirurgiczną przyczynę bólu brzucha.
Dyskusja: Wytyczne grupy eksperckiej przy Polskim Towarzystwie Pediatrycznym i konsultancie krajowym w dziedzinie pediatrii wskazują na konieczność wykluczenia ostrej chirurgicznej choroby brzusznej jako kryterium rozpoznania zespołu PIMS-TS. W przypadku pacjentów z ostrymi dolegliwościami bólowymi brzucha wykonywane badania obrazowe i laboratoryjne są niekiedy nierozstrzygające diagnostycznie, w związku z tym warto w tych przypadkach rozważyć wykonanie laparoskopii zwiadowczej celem różnicowania PIMS-TS z ostrą chirurgiczną chorobą jamy brzusznej.