PL
Cel: Celem niniejszego badania była ocena wykonalności monitorowania ran pooperacyjnych za pomocą cyfrowych zdjęć ocenianych przez klinicystę zamiast tradycyjnej obserwacji klinicznej w czasie rzeczywistym.
Metoda: Pacjenci po zabiegach operacyjnych, których uprzednio zapoznano z celem niniejszej pracy, zostali włączeni do badania prospektywnego i poddani obserwacji. Poproszono ich o wykonywanie cyfrowych zdjęć ran za pomocą smartfonów i przesyłanie ich przez aplikację WhatsApp w 3., 5., 7., 15. i 30. dobie po zabiegu lub w razie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak: gorączka, ból, zaczerwienienie lub obrzęk.
Wyniki: Badaniem objęto 27 pacjentów, wśród których obserwowano: 24 rany brzucha, 2 rany na kończynach oraz 1 ranę na szyi. Powikłania procesu gojenia rozwinęły się u 3 pacjentów i zostały rozpoznane ze 100% dokładnością. Satysfakcję z opisanej metody oceny ran pooperacyjnych wyraziło 81% pacjentów.
Wnioski: Doświadczenie pokazuje, że w obserwacji ran pooperacyjnych istnieje dobra korelacja między rzeczywistym obrazem klinicznym a zdalną oceną za pomocą fotografii. Włączenie fotograficznej oceny ran do ścieżki opieki pooperacyjnej może potencjalnie ograniczyć liczbę pooperacyjnych wizyt w szpitalu i tym samym zmniejszyć obciążenie placówek opieki zdrowotnej.