PL
Wprowadzenie: Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów na świecie. U większości pacjentów jakość życia ulega pogorszeniu.
Cel: Pierwszym celem naszego badania była analiza wpływu choroby na jakość życia związaną ze zdrowiem (HRQoL) oraz zbadanie roli czynników demograficznych, chorobowych i innych, wpływających na ogólną jakość życia. Drugim zamierzeniem było zidentyfikowanie obszarów, w których HRQoL można poprawić.
Materiał i metody: Przeprowadzono przekrojowe badanie ankietowe. W badaniu wykorzystano zmodyfikowaną wersję kwestionariusza EQ-5D oraz charakterystykę kliniczną i społeczno-ekonomiczną naszego kraju. Do badania włączono pacjentów powyżej 18. roku życia, których poddano operacji na jelicie grubym i którzy byli dalej prowadzeni w naszej klinice.
Wyniki: U osób, które przeszły operację jelita grubego, nietrzymanie stolca jest głównym problemem mającym wpływ na ich jakość życia. Większość pacjentów wyraziła wdzięczność za otrzymaną opiekę i podziękowała świadczeniodawcom, którzy jej udzielili. Za pomocą zmodyfikowanego kwestionariusza EQ-5D dokonano przeglądu i analizy koncepcji „doskonałego” zdrowia. Odpowiedź „brak trudności” w którejkolwiek z pięciu domen została sklasyfikowana jako ogólnie doskonały stan zdrowia. Tylko jedna trzecia pacjentów stwierdziła, że ich stan zdrowia jest „idealny” (brak problemów w żadnej z pięciu domen EQ-5D). Dyskusja: Zgodnie z wynikami naszego badania, pacjenci z rakiem jelita grubego wykazywali znacznie niższą HRQoL niż ogół społeczeństwa, na co wskazują wyniki w skali EQ-5D. Powyższa obserwacja jest zgodna z wcześniejszymi badaniami.
Wnioski: Stwierdzono, że całkowita HRQoL osób, które przeżyły operację jelita grubego, jest niższa niż w populacji ogólnej.